Google Analytics: Blog Sitesi Ekleme

Google Analytics: Blog Sitesi Ekleme
Blog Sitenizi geliştirebilmeniz için detaylı araştırmalar ve çalışmalara devam ediyorum. Bu yazımızda blogunzun detaylı raporlarına ve tüm istatistiklerine nasıl ulaşacağımızı öğreneceğiz.. Bunun için blogger altyapısı ile açılan bloglar zaten yönetim panelinden sitelerinin istatistiklerine ulaşabiliyorlar lakin blogger panelinden ulaştığımız istatisliklerimiz yeterli olmuyor. Blogumuzu geliştirebilmemiz için istatistiklerimizin detaylı raporlarını incelemeliyiz. Google, Blog yazarlarının sitelerinin tüm istatistiklerine ve detaylı raporlarına ulaşabilmesi için Google Analytics hizmetini kurmuştur. Şimdi bu hizmeti detaylı bir şekilde inceleyelim.

Google Analytics: Google Analytics, sitenize giren ziyaretçileri, hangi anahtar kelimelerde sitenize girdiklerini, yazılarınızın görüntülenme sayısını, sitenizde kalınan süre ve daha birçok istatistikleri rapor haline getirerek blog yazarlarına sunan bir hizmettir. Bu hizmeti doğru bir şekilde yorumlayarak kullandığınızda sitenize büyük oranda fayda sağlayacaktır. "Google Analiytics siteme nasıl bir fayda sağlayabilir" gibi bir soru aklınıza gelmiş olabilir. Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgilere göre göre Google'da günde 200 milyon arama yapılıyor. Bu bilgi kesin değildir. Bazı kaynaklarda günde 1 milyar arama yapıldığı yazıyor. Günde bu kadar arama yapılıyorken sitenize hangi aramalar sonucu erişildiğini, sitenize gelen ziyaretçiler sitenizde ne kadar kalmış bunları detaylı bir şekilde öğrenmek istemez miydiniz? Örneğin, ziyaretçiler sitenizden kısa süre içerisinde çıkıyorlarsa bu sitenizde ziyaretçilerin kalmak istemediğini gösterir. Ziyaretçilerin sitenizde kalması ve yazılarınızı okuması için bazı çalışmalar yapmanız gerekebilir. Bu konu ile ilgili de kısa sürede yazı yayınlamayı düşünüyorum. Sitenize gelen kişileri sitenizde uzun süre tutabilmeniz için birlikte çalışacağız.

Google Analytics'in ne olduğunu, faydalarını öğrendik. Sizde hala blogunuzu Google Analytics'e eklememiş olabilirsiniz. Aşağıda ki talimatları okuyarak kolay bir şekilde blogunuzu Google Analytics'e bağlamanızı tavsiye ediyorum. İstatistikleri ve raporları doğru yorumladığınızda sadece sitenize gelen ziyaretçi sayısını veya sitenizde kalan süreyi artırmazsınız. Aynı zamanda blogunuzdan elde ettiğiniz kazancı da arttırabilirsiniz.

Google Analytics Blog Sitesi Ekleme

1- İlk olarak Google Analitycs hesabınız yoksa veya kaydolmadıysanız buradan hemen yeni hesabınızı açmalısınız.

2-  Kaydolduktan veya hesabınızda oturum açtığınızda Ana Sayfa görüntülenecektir.

3-  Daha sonra Ana Sayfa > Yönetici seçeneklerine tıklayın.

4- Karşımıza Hesap, Mülk, Görünüm gibi üç farklı menü çıkacaktır.

5- Mülk > İzleme Bilgileri > İzleme Kodu bölümüne girdiğimizde UA harfleri ile başlayan kod bizim izleme kimliğimizdir. Bu kodu kopyalıyoruz veya bir yere not ediyoruz ilerde bize lazım olacak bir kod.

6- Blogger Panelimize giriyoruz.

7- Panelimize girdikten sonra Ayarlar > Diğer seçeneklerine tıklıyoruz.

8- En alt kısımda Google Analytics Web Mülkü bölümüne kopyaladığımız veya not ettiğimiz kodunuzu yapıştırıyorsunuz.

 Henüz bu hizmeti kullanmamış veya blog sitesini yeni açmış yazarlar için yazımda detaylı bir şekilde Google Analytics'e dair herşeyi paylaşmaya çalıştım. Unuttuğum şeyleri yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca yazıyı beğendiyseniz yeni yazılarıma anında ulaşabilmeniz için siteme takipçi olabilirsiniz. Takipte kalın👈


EmoticonEmoticon